Sale!

(Solved) : Use Following Information Develop Aggregate Plans Regular Production Cost 80 Per Unit Over Q34234084

$ 7.00

Answer to Use the following information to develop aggregate plans. Regular production cost $ 80 per unit Overtime production cost…

SKU: 0853b506dbdc Category:

Description

Problen 2: SummerFun. Inc, produces a variety of recreation and leisure products. The production manager has developed an aggregate forecast: Mar. 1 Apr. | Mayo | June. | July., | Aug. | Sep- 1 T S1- 350 Total Demand. 50- 44- 55. 59 50- 41-

Use the following information to develop aggregate plans.

Regular production cost                                                         $ 80 per unit

Overtime production cost                                         $ 120 per unit

Subcontractingcost                                                               $ 140 per unit

Regularcapacity                                                      40 units per monthView full description