Sale!

(Solved) : Vanessa S Bakery Wants Understand Measure Productivity Starting Production Brownies Bakers Q34313283

$ 7.00

Answer to Vanessa’s Bakery wants to understand how to measure productivity, starting with the production of brownies. The bakers …

SKU: d6b91bcaa7c5 Category:

Description

Vanessa’s Bakery wants to understand how to measureproductivity, starting with the production of brownies. The bakerswork for 40 hours per week, and are paid $18 per hour. Accountantshave assessed overhead to be 1.5 times labor cost (on a weeklybasis). The cost of materials for brownies is $9 per pound.

Help Vanessa to analyze her business by calculating multifactorproductivity for these four weeks. (Round your answers to 2decimal places.)

   

  WeekOutput (units)WorkersMaterial (lbs)129,0005430232,0007530333,0007490435,0009550